23. 1. 2012 Chomutovský deník: Město Jirkov je příkladem pro sousední a větší Chomutov

Zdroj:

Chomutovský deník

Datum vydání:

23.1.2012

Název:

Město Jirkov je příkladem pro sousední a větší Chomutov

Odkaz:

http://www.chomutovsky.denik.cz/

Ročník:

16

Číslo:

19

Strana:

8

Autor:

LIBĚNA ŠMÍDOVÁ

Rubrika:

U nás doma

Oblast:

Regionální deníky - Liberecký a Ústecký kraj

 

Poslali jste na adresu redakce...

 

 

 Chomutov–Nedávno jsem si v tisku přečetla o tom, jak se město Jirkov přihlásilo jako první v republice k tzv. sociální ekonomice, aby mohlo vytvořit nová pracovní místa. Ptáte se jak? Zakládá sociální firmu ONZA, která se bude od jara starat o úklid, zeleň a čistotu veřejných prostranství,vymění úklidové stroje za lidi. Chod firmy bude zpočátku dotován ministerstvem práce a sociálních věcí. Ze zisku, který se časem začne vytvářet bude nejméně 80 procent investovat zpět do firmy, a to nejen na podporu nových pracovních míst, ale bude podporovat aktivity místních sdružení a organizací. V jejích orgánech budou kromě představitelů města i zástupci organizace Člověk v tísni. Jirkováci se snaží o zlepšení sociální situace ve městě tak, jak to dokazuje i praxe ze zahraničí, kde už sociální firmy působí. Firma má v plánu také koordinovat veřejnou službu a poskytnout další služby v sociální oblasti. V Jirkově jsou, jak je vidět, přemýšlející lidé na správných místech.

Napadlo mě v této souvislosti, zda také v Chomutově mají v úmyslu vytvořit a provozovat podobnou firmu jako v Jirkově, ale o žádné podobné zatím nevím. Úklid obstarává pouze akciová společnost TSMCH. Teprve nedávno město uzavřelo smlouvy s organizacemi,které provozovaly dosud veřejnou službu pro dlouhodobě nezaměstnané.

Myslím,že sem by měla směřovat snaha města pro své občany něco konkrétního udělat,a nejen se soustředit na vybudování a financování rozestavěných staveb – megalomanského projektu na Zadních Vinohradech, kam se stejně většina obyvatel nepohrne, což už dnes dokazuje návštěvnost kin, která celorepublikově neustále klesá, tedy i u nás v Chomutově, ale my jsme si zde vybudovali dokonce luxus­dvě kina a kdy cena vstupného i vzdálenost nemůže konkurovat domácím kinům a přehrávání DVD v pohodlí domova. Ale chlubíme se tím, jak oproti jiným městům dbáme o rozvíjení kultury v našem městě.

Opravdu si myslíte, že té kultury zde máme málo, nechybí nám náhodou něco jiného?

 

Kontakt

608 442 033

Zeleň a čistota
777 528 485
Hřbitovy a parkování
774 586 354
Administrativní pracovnice
608 442 034

 
ONZA a.s. - onzajirkov.cz